Nevhodné způsoby broušení nožů
Za dobu co prodáváme a brousíme nože jsme se setkali se spoustou nožů, kterým jejich majitelé, případně nezkušení brusiči svým nevhodně zvoleným broušením spíše uškodili, než pomohli k lepšímu výkonu.
Asi nejčastější způsob nožů, který nelze obecně doporučit je protahování nástrojem, který má ve štěrbině, kterou projíždí čepel nože umístěny dva břity ze slinutých karbidů. Tyto břity ostří nože neobrušují, ale ořezávají. Výsledkem je fazeta potrhaná, ostří hrbaté a čepel o hodně nižší než před broušením. Ostření tímto způsobem je sice rychlé, ale vzhledem ke kvalitě nabroušení a velkému úbytku materiálu ho nelze doporučit na jiné než staré, bezcenné, hodně otupené nože a pro nenáročné uživatele. Typický výsledek broušení tímto způsobem vidíte na fotografii níže. Napravo je pak fazeta vytvořená klasickým způsobem, tedy broušením (diamant, syntetický kámen, arkansas, keramika).
Stejně nevhodný a pro nůž ještě více destruktivní je způsob, který používají někteří brusiči. Na čepeli nebrousí pouze fazetu, ale změní celý výbrus čepele tak, že mnohdy už několik centimetrů nad ostřím jeho tloušťka plynule klesá až k nule. Na tom by nebylo zas tak nic špatného, on klínovitý tvar ostří bez fazety je svým způsobem ideální, nic se ale nemá přehánět a na fotografii níže vidíte typický příklad nabroušení, které celou spodní část čepele ztenčilo natolik, že se z něho stala jen tenká, několik desetin silná vrstva, která se i při běžném použití zvlní a pokřiví. Nebyl zde ani dodržen úhel vhodný pro kuchyňské nože, tedy 20-25 stupňů. Ostří je brzo otupené a čepel často křivá.
Výrobci ví, proč na běžně vyráběných nožích vytváří na konci fazetu. Ta totiž slouží k rychlému a pohodlnému naostření. Kdyby tam nebyla, bylo by po každém otupení, tedy pokaždé, když používáním ostraní špička ostří provést obroušení celé plochy výbrusu, což je v praxi bez velkých obráběcích strojů v rozumné kvalitě a v rozumném čase nemožné provést.