Přes 8000 nožů a dalšího příslušenství máme skladem na prodejně! Doprava od 72,-Kč!

Japonské nože Kanetsune - recenze

  Lehkost a ostrost japonského nože ničím nenahradíte. Nože Kanetsune vyráběné a kované v městě nožů Seki v Japonsku, které by neměly chybět v žádné domácnosti. Za více než přívětivou cenu pořídíte, Gyotou, santoku nebo například nůž Kengata, v délce 18 cm, který je o malý kousek delší než oblíbený santoku. Malý kousek navíc ale mnohdy oceníte při porcování masa.

 
  Japonské nože jsou velice lehké a práce s nimi není únavná ani při delším krájení. Svoji nízkou váhu mají díky technologii, kdy tenké, velice tvrdé jádro z uhlíkové oceli je vnořeno v takzvaném sendviči z nerezového kovu. Tato kombinace zajišťuje dostatečnou tuhost, ale i houževnatost a přes svůj úzký průřez netrpí přílišným ohybem. Nůž ale neslouží k sekání, tam by hrozilo vylomení jádra nože. Střed nože z vysokouhlíkové oceli je kalený na 61-64 Rockwellovy stupnice, extrémně dlouho proto drží svoji až žiletkovou ostrost. Daň za tuto ostrost je ale ta, že musíte o nůž, nebo spíše o toto ostří trochu více pečovat. Mnohdy stačí po umytí osušit a lehce potřít stolním, olivovým nebo jiným jedlým olejem. Jádro pak zůstává zakonzervováno a nezačne rezivět. Tato lehká, pravidelná údržba pak není nic proti tomu, jak se nožem krájí.

  Je to skutečné krájení, kdy řezavým pohybem se tenké ostří bez téměř jakéhokoliv tlaku zařízne do čehokoliv. Nemusí se používat tlak, stačí jen říznout. A věřte, že při prvním takovém řezu získáte k noži respekt a budete se k němu chovat jinak, než k nožům, které se nehonosí rodným listem z Japonska. Ostrost je opravdu vysoká. Nejen že pak s minimálním úsilím nakrájíte cibulku opravdu najemno, z rajčete nevyteče veškerá šťáva a aromatické oleje z bylinek nezůstanou na krájecím prkénku. Protože zkrátka tímto nožem bylinky, nebo zeleninu a ovoce rozkrojíte, ale nemusíte používat tlak, který by z nich vše vytlačil.
 Úzký přůřez nože, který je navíc broušen na poloviční úhel než klasické evropské nože si toto ostří udržuje díky použití uhlíkaté oceli. Nůž velice dobře pronikne materiálem a nevytláčí všechnu štávu a aromata pak zůstávají v připravovaných potravinách. Chuť si pak naporcované potraviny zachovávají a nezůstávají na krající podložce. Ostrý nůž je základ kuchyně a práce s perfektně ostrými noži je jiný požitek. Rádi pak nakrájíte vše, co nakrájet jde.

  Pokud hledáte nůž, který by měl zároveň tyto vlastnosti, a byl z nerezavějící oceli, tak jsou k dostání i z oceli VG10, jsou trochu dražší, ale nevyžadují takovou péči. Většinou bývají také zkrášleny japonským vrstveným damaškem. Při údržbě ostří je nutno používat ocílky diamantové, nebo lépe keramické brousky. Klasické ocelové ocílky by mohly poškodit velmi tvrdé ostří. Při přeostření nože je pak také třeba dodržovat velice ostrý úhel broušení. Tyto nože si ale svoji ostrost udžují až neskutečně dlouho. V běžné domácnosti vydrží ostré jako žiletka několik měsíců. Potřebné přebroušení je pak nejvhodnější svěřit profesionálům, které ostří vrátí do původní podoby. Za velice přívětivou cenu tak dostanete nůž, který bez problémů nahradí všechny nože v domácnosti a krájení je pak opravdu radost. Vitamíny a esence zůstávají v potravinách a jídlo je pak chutnější. Jen je třeba dávat pozor na prsty.

- Krájení je radost. Kanetsune je krájení. -  

Japonské nože Kanetsune koupíte ZDE

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.